•  

     
     
     

     

    Luis Muñoz Marín School

     Staff List 2017-2018

    Principal

    Christine Morrone

     

    Associate Principal- Intermediate Academy - Gr. 4-6

    Carla Alers 

    Associate Principal- Junior Academy- Gr. 7-8

    Judy Swenton

     

     

    Secretaries  - Yolanda Franklin & Linette Delgado

    Secretary  - Evelyn Gonzalez

    Pre-K -     A. Buono

    Kdg.         M. D'Auria - dual language 

    Kdg.         E. Barrios - dual language

    Kdg.         S. Richard

    Kdg.        J. Peterson

    Gr. 1        D. Bolarinho  - dual language

    Gr. 1         D. Singer

    Gr. 1        E. Mancini-dual language

    Gr. 1         S. Johnson

    Gr. 2        C. Gillespie - dual language

    Gr. 2        J. Lawrence

    Gr. 2        L. D'Auria - dual language

    Gr. 2        D. Rombilus

    Gr. 3        M. Santana - Bilingual

    Gr. 3        C. Jacques

    Gr. 3        P. Bist

    Gr. 4        F. Bungu

    Gr. 4        J. Flanagan

    Gr. 4        E. Merino - Bilingual

    Gr. 4        E. McMurray

    Gr. 5        C. Auger

    Gr. 5        A. Harris

    Gr. 5        C. Amoro- Bilingual

    Gr. 5        N. Zibell

    Gr. 6       C. Barcelona

    Gr. 6        E. Fallon

    Gr. 6        J. Foley                                                         

    Gr. 6         W. Solis- bilingual

    Gr. 7        S. Campbell - ELA

    Gr. 7        R. Dunn - Social Studies

    Gr. 7        V. Saltzman- Science

    Gr. 7        A. Wilson - Math-Room

    Gr. 7        M. Mateo - Bilingual

    Gr. 8          B. Steiner - Science 

    Gr. 8          A. Pollack- Social Studies

    Gr. 8          R. Corporan - Bilingual

    Gr. 8          E. O'Nell Catalan

    Gr. 8          C. Gholson- Math

    Guidance         R. Babian

    SPED        T. Wilkins                                             

    SPED        D. Brown 

    SPED        J. Mas

    SPED         G. Mendez

     

                                                           

    ISS Officer - E. Moss

    ESL Support - L. Ostrander

    ESL Support - D. Swirsky

    Talented and Gifted - Grades 4-8 K. Smith 

    Art - 

    Art - r. Morron

    Computer Media - M. Thompson

    Musical Theater-M. Brockway

    Music - R. Gellatly

    Physical Education - P. Huydic

    Physical Education - M. Biagini

    Library - C. Salvi - Library/Media

    SRBI -  J. Kyle

    Social Worker - M. Sommerville 

    Social Worker - T. Barrett 

    Speech Pathologist - P. Rodriguez 

     

    Paraprofessionals

    A. Grayson - Kindergarten 

    D. Olmo - Pre Kindergarten 

    N. Caruso - Kindergarten

    A. Crespo - SPED 

    M. Laboy

    Security                                                                                                     

    L. Santiago

    L. Cruz

     

    Nurses

    G. Caliendo

    Trauma Specialist Optimus - D. Moraes

    Optimus Social Worker - K. Paulernon

    APRN - K. Bucci

    Cafeteria

    M. Bahr

    C. Hernandez

    O. Perez

    D. Vargas 

    U. Irizarry

     

    Custodian

    M. Fioritto

    R. Rodriguez

    Sam

    Filomena